Wraz z mocą wypuszczanych na rynek podzespołów komputerowych, wzrasta zapotrzebowanie na moc niezbędną do ich zasilenia. Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, starają się zapewnić odpowiedni jej poziom. Produktem, któremu bez wątpienia warto się przyjrzeć, jest zasilacz Zalman ZM500-LX.
Hardware koreańskiego producenta wygląda ładnie, aczkolwiek wrażenia wizualne w przypadku tego rodzaju sprzętu mają najmniejsze znaczenie. Zdecydowanie ważniejsze jest samo użytkowanie, począwszy od wygody podłączenia, przez sposób pracy, na stabilności napięć skończywszy.
Jak się okazuje, pierwszy z wymienionych przeze mnie czynników, nie wypada najlepiej, ponieważ przewody wychodzące z obudowy są zwyczajnie za krótkie. Musiałem się srogo namęczyć, aby podłączyć poszczególne podzespoły tak, aby zachować względy porządek we wnętrzu obudowy. Oczywiście do zestawu dołączono niezbędne śrubki oraz opaski zaciskowe. Ucieszył mnie fakt, że 12-centymetrowy wentylator, odpowiedzialny za chłodzenie urządzenia, jest na tyle cichy, że komfort pracy (szczególnie nocą, kiedy Twoja rodzina śpi w najlepsze) jest w pełni satysfakcjonujący. Warto zaznaczyć, że dostosowuje on swoją pracę do aktualnego obciążenia.
Spośród wszystkich dostępnych linii, bez wątpienia najważniejsza jest +12 V i 37 A, zapewniająca 444 W mocy co oczywiście służy zasileniu najbardziej wymagających podzespołów, czyli procesora i kart graficznych. Dzięki dostosowaniu do standardu SLI, bez problemu mogłem podłączyć do Zalman ZM500-LX dwie karty graficzne, co dzisiaj jest właściwie niezbędne, jeśli myślisz o stworzeniu zestawu do gier wideo.
Stabilność działania Zalman ZM500-LX
Bardzo ważne w przypadku zasilacza jest stabilne działanie, nawet pod dużym, niemalże maksymalnym obciążeniem. Koreańczycy zasługują na pochwałę, ponieważ napięcia w trakcie testów, na wszystkich liniach, mieściły się w normie ATX. Odchylenia były bardzo niewielkie. W trakcie użytkowania Zalman ZM500-LX, nie zauważyłem żadnych niepokojących symptomów. Użytkowany przeze mnie zestaw działał sprawnie.
ZESTAW TESTOWY:
Płyta główna: ASUS Z170 A
Procesor: Intel Core i7 6700
Karta Graficzna: GF GTX 980 SLI
RAM: HyperX 16 GB DDR4 3 200 MHz
Dysk: Samsung Evo 850 1 TB
Podsumowanie
Za niecałe 200 PLN możesz nabyć porządny zasilacz, zapewniający niezbędną moc oraz stabilne działanie. Koreańscy inżynierowie zadbali o solidną konstrukcję urządzenia oraz zaimplementowali niezbędne zabezpieczenia przeciw zbyt wysokim lub niskim napięciom, przeciwzwarciowe oraz przeciążeniowe. Krótko mówiąc, polecam.
SPECYFIKACJA TECHNICZNA:
Moc: 500 W
Typ: ATX 12 V ver. 2.3
Wymiary: 140 x 150 x 86 mm
Napięcie zasilania: 200 ~ 240 VAC ± 10%
Prąd wejściowy: 5 A
Zakres częstotliwości wejściowej: 50-60 Hz
Zabezpieczenia: OVP / UVP / OCP / SCP / OPP
Wentylator: 120 mm
Podłączenie: M/B 20 + 4 piny x 1, CPU 4 piny x 2, PCI-e 6+2 piny x 1, PCI-e 6 Pin x1, SATA x 6, Molex 4 piny x4, Fdd 4 piny x 1