Przecierasz oczy ze zdumienia, że news ten nie traktuje o kolejnej wyświechtanej na wszystkie strony przez media produkcji, a sam w życiu o Smile Urbo nie słyszałeś? W zasadzie nas to nie dziwi, chyba że z wypiekami na twarzy śledzisz projekty wykorzystujące internet i nowe technologie do wspierania Milenijnych Celów Rozwoju. Jeśli nie wiedz, że Aleksandra Zemke (twórczyni opisywanej gry edukacyjnej) na prestiżowym konkursie w Brazylii pokonała setki innych projektów i wygrała World Summit Youth Award.
Smile Urbo i ambitne dążenia
Jak tłumaczy sama zainteresowana oraz Teodor Sobczak, prezes fundacji Innowatorium (w Polsce jest partnerem gry), gra ma ambitny cel – ma odmienić postrzeganie edukacji. Dzięki niej nie tylko przyjdzie Ci osiągnąć cel zamierzony przez twórców, czyli uratować wioskę ale również nauczyć się technik negocjacji, rozwiązywania konfliktów oraz tajników pracy w grupie. Gra jest sprawdzonym narzędziem, dającym bardzo dobre efekty w edukacji formalnej i nieformalnej. Gra bardzo skutecznie uczy konstruktywnego uczestnictwa w zespole, jasnego wyrażania poglądów i negocjowania bez tracenia z oczu dobra wspólnego całej grupy. Kompetencje zdobywane podczas gry mają bezpośrednie zastosowania w rzeczywistych sytuacjach. Dlaczego jednak ta informacja pojawi się dopiero teraz skoro, wspomniany festiwal miał miejsce na przełomie 2014 / 2015 roku? Na to pytanie odpowiedzi udzieliła nam sama zainteresowana:
„Temat gry został podjęty teraz, ponieważ właśnie zakończyliśmy (po 3 latach developingu) fazę produkcji, tłumacząc grę na cztery języki. Smile Urbo jest wreszcie gotowe, aby wejść na rynek edukacyjny.” – Aleksandra Zemke
Jak wspominałem na wstępie Smile Urbo zdobyło główną nagrodę w prestiżowym konkursie World Summit Youth Award w kategorii „edukacja dla wszystkich”. To swoją drogą pierwsza w historii konkursu nagroda dla Polki, więc tym bardziej Aleksandrze należą się wyrazy uznania.