Gra Stella jest tytułem nawiązującym do pięknego Dixit. Całość ponownie sprowadza się do skojarzeń i interpretacji, ale w tym razem droga do zwycięstwa wiedzie przez gwiazdy…
Zawartość zestawu i jakość wykonania
W pudełku, oprócz instrukcji, znajdziesz całkiem pokaźną zawartość. Uwagę zwraca plansza, na której zaznaczono drogę ku gwiazdom. Służy ona do śledzenia ilości rozegranych rund (dzięki dołączonym 4 znacznikom) oraz zaznaczania ilości wskazanych przez uczestników zabawy kart Dixit. A tych jest w zestawie aż 84. Do tego dochodzi 96 kart haseł, na podstawie których gracze tworzą skojarzenia. 4 karty haseł „Odkrywanie świata” są dedykowane pierwszej rozgrywce, a 10 kart haseł do samodzielnego uzupełnienia umożliwia wymyślanie własnych. Pozostałe elementy to w sumie sześć zestawów dla Graczy, które tworzy 6 żetonów latarni, 6 tablic suchościeralnych, 6 pisaków i 6 ścierek. Ostatnim elementem zestawu jest tablica suchościeralna z tabelą wyników.
Wydawnictwo Rebel dba o jakość swoich produktów, więc całość wykonana jest bardzo przyzwoicie. Plansza i tablice suchościeralne są solidne. Nawet po kilkudziesięciu rozgrywkach nie widać na nich wyraźnych śladów użytkowania. Karty Dixit oraz haseł są cienkie, ale wytrzymałe. Dołączone do zestawu pisaki, póki co, się nam nie wyczerpały, a mamy za sobą wiele partii.
Gra Stella – zasady
Choć instrukcja jest dość długa, gra Stella jest bardzo prosta. Wystarczy przejść pierwszą partię krok po kroku, aby kolejne móc na spokojnie rozgrywać bez potrzeby zaglądania do zasad.
Samych reguł nie będę szczegółowo opisywał, jeśli masz ochotę je poznać, zerknij tutaj.
Całość sprowadza się do interpretowania wylosowanych haseł i zaznaczania pasujących, według uczestników zabawy, kart Dixit na tablicy. Można zaznaczyć od jednej do maksymalnie dziesięciu kart. Następnie kolejni gracze ujawniają swoje typy i porównują z wyborami pozostałych osób. Jeśli dwóch lub więcej Graczy zaznaczyło tę samą kartę, co osoba aktualnie ujawniająca swój wybór, na ich (ujawniającego i tych, którzy wskazali tak samo, przyp. red.) konto wpada jedna iskra, którą reprezentują małe symbole gwiazd warte dwa punkty. Jeśli tak samo jak ujawniający wskazał tylko jeden Gracz, obaj zgarniają super iskrę, zobrazowaną gwiazdką w kółeczku, wartą dodatkowy punkt.
Kolejni Gracze ujawniają swoje typy do momentu, aż nie wyczerpią się karty lub poniesione zostaną porażki uniemożliwiające dalsze ujawnianie. Porażkę ponosi ten Gracz, którego wytypowanej karty nie wskaże żaden z pozostałych Graczy.
Gra Stella – wrażenia z rozgrywki
Muszę przyznać, że gra Stella wywołała u nas mieszane uczucia. Wszystko przez to, że dość szybko doszliśmy do wniosku, że niekoniecznie warto ryzykować i wskazywać zbyt wiele kart. Może to bowiem oznaczać, że na etapie podliczania punktów dostanie się „po głowie” za opisaną w instrukcji „chciwość”. To bardzo spłaszcza rozgrywkę. Niejednokrotnie miałem skojarzenie z większą liczbą kart, ale wolałem zaznaczyć bezpiecznie tylko pięć bardzo oczywistych, co ostatecznie prowadziło do bardzo wyrównanej, ale jednocześnie dość nudnej rozgrywki.
Gra Stella daje możliwość wykorzystania w grze wszystkich kart Dixit, co bez wątpienia mocno wzbogaca zabawę.
Oczywiście nadal (podobnie do standardowej wersji gry Dixit) może pojawić się problem ze zrozumieniem hasła. Tu sytuacja jest o tyle łatwiejsza, że hasło jest losowane, a nie wymyślane przez kolejnych uczestników zabawy. Gra jest dedykowana osobom od ósmego roku życia, ale mam pewne wątpliwości, czy hasła takie jak „absurd”, „manga”, „tabu”, czy „miraż” będą dla ośmiolatków łatwe do zinterpretowania. Oczywiście można je od razu zastąpić kolejnym hasłem, aczkolwiek zdecydowanie lepiej sprawdza się formuła, w której wiek małoletnich Graczy jest podobny, a nad rozgrywką czuwa ktoś dorosły.
Podsumowanie
Jeśli lubisz Dixit, gra Stella powinna trafić do Twojej kolekcji planszówek. A jeśli nie znasz jeszcze tego niezwykłego uniwersum, koniecznie nadrabiaj zaległości!
Co ciekawe, tytuł ten może również okazać się dobrym wstępem do samego Dixit, które potrafi od siebie odtrącić najmłodszych Graczy.