Od ponad dwóch lat gry wideo nie są częstą formą spędzania wolnego czasu. W to miejsce weszły gry fabularne, planszowe oraz komiksy i książki. Nic więc dziwnego, że w moim Top 5 2022 roku znalazło się niewiele miejsca dla elektronicznej rozrywki. Ale do rzeczy!
Moje Top 5 podzieliłem na kategorie, które znajdziesz poniżej.
Najlepszy komiks
Heavy Liquid
Wybór jednego, konkretnego tytułu był piekielnie trudny, ale ostatecznie zdecydowałem się na Heavy Liquid od Non Stop Comics.
Jak napisałem w recenzji – to lektura absolutnie obowiązkowa dla każdego, kto lubi niebanalne opowieści. Do tego dochodzi ogromna przestrzeń dla własnych interpretacji. Jestem pewien, że w tym roku do niego wrócę.
Nie mogę jednak nie wspomnieć o komiksach Dni Piasku, również wydanym przez Non Stop Comics oraz Locke & Key: Złoty Wiek od Taurus Media. Oba tytuły polecam z całego serca. Pierwszy to niezwykła, zapierająca dech w piersi opowieść o Dust Bowl – katastrofie, która w latach 1931 – 1938 spustoszyła dziewiętnaście stanów na obszarze Wielkich Równin na terenie USA. Z kolei Złoty wiek jest romansem rodziny Loecke’ów z Sandmanem – genialna lektura!
Najlepsza książka
Warhammer 40 000
Wskazanie jednego, konkretnego tytułu było niemożliwe, dlatego zdecydowałem się na uniwersum. Nie mogło być inaczej – nadal uwielbiam Warhammera 40 000, którego dzięki Copernicus Corporation mam do przeczytania tyle, że nie wyrabiam się na zakrętach. Oczywiście prym wiedzie Herezja Horusa, ale świetnie bawiłem się również podczas lektury Indomitusa.
Moja “czterdziestkowa” biblioteczka w tej chwili liczy sobie ponad 50 tytułów i ciągle rośnie, a plany wydawnicze na ten rok sprawiają, że dostaję ślinotoku.
Najlepsza gra wideo
LEGO: Brick Tales
Jeśli w 2022 roku siadałem do konsoli, w większości przypadków robiłem to z córką. Młoda grała w Psi Patrol, Świnkę Peppę, czy Pidżamersów, które w zasadzie w ogóle mnie nie interesowały. Trafiliśmy jednak na LEGO Brick Tales, które pochłonęło nas bez reszty.
Możliwość tworzenia rozmaitych konstrukcji, w niemalże dowolny sposób sprawdza się doskonale w praktyce, ponieważ zarówno ja, jak i córka możemy się świetnie bawić grając w tym samym czasie. Ja rzucam pomysły, młoda je realizuje układając odpowiednio kolejne klocki. Kreatywne, bezpieczne, przyjemne.
Najlepsza gra planszowa
Wsiąść do pociągu Widmo
W ubiegłym roku prym wiodły gry rodzinne, do których siadaliśmy głównie po kolacji, aby móc spędzić wspólnie czas w sposób kreatywny. Wsiąść do pociągu jest jedną z naszych ulubionych serii, dlatego bez wahania sięgnęliśmy po wydaną w końcówce roku halloweenową edycję o podtytule “Widmo”. To właśnie ten tytuł najczęściej lądował na naszym stole przez kolejne tygodnie i tak jest do dzisiaj.
Najlepsza gra fabularna
Kult: Boskość utracona
Miłość do gry wydanej przez Alis.Games nie stygnie. W 2022 roku to właśnie Kult: Boskość utracona był systemem, który prowadziłem najczęściej. Wspierająca narrację mechanika oraz niezwykły lore sprawiają, że najpewniej ten stan rzeczy za szybko się nie zmieni. Mógłbym długo rozwodzić się nad tym, dlaczego właśnie Kult jest moją ulubioną grą fabularną, ale temat wyczerpuję w recenzji, którą znajdziesz tutaj. Poniżej znajdziesz natomiast nagrania z sesji, które pojawiły się w ubiegłym roku na naszym kanale YouTube.
Warto jednak wspomnieć o jeszcze dwóch tytułach, które dostarczyły mi masy rozrywki. Pierwszym z nich jest Cień Władcy Demonów, również ze stajni Alis.Games. Recenzja jest w trakcie pisania, ale już teraz możesz wiedzieć, że dla mnie jest to system, który bez wątpienia zajmie ważne miejsce na półce. Nie mogło oczywiście zabraknąć tytułu od Copernicus Corporation, które w 2022 roku wydało mnóstwo RPG-owej dobroci, w tym Wrath&Glory, które godnie zastąpiło Dark Heresy II w moim sercu.
2023 rozpoczął się na dobre, pierwsze rozgrywki w gry planszowe i fabularne oraz komiksy i książki za mną. Do następnego!