Nadchodzące po nas pokolenie zdobywając atencję tłumów poprzez różnorodne dokonania, tak muzyczne, jak i programistyczne czy sportowe, zdaje się momentami zapominać o mediach będących nieco w odwrocie, ale stanowiących solidną siłę napędową tychże. Takie muzealne twory jak radio czy telewizja to przecież ojcowie internetu, usług streamingowych i platform służących do zakupu różnorodnych danych cyfrowych. Na szczęście my, ustatkowani gracze, jeszcze całkiem nie zapomnieliśmy o falach eteru. A tam o dziwo, dzieje się naprawdę dużo dobrego. Co więcej, na płaszczyźnie gier wideo, które często goszczą w różnorodnych audycjach radiowych. Przyjrzyjmy się kilku z nich.
Muzo FM – Restart
Restart to autorski program Radka Nałęcza, który w każdą środę zaprasza do świata filmów, seriali, komiksów i gier. Nadawany jest w godz. 20-22. Ten program to również gratka dla wszystkich fanów bloga, ponieważ prowadzący jest naszym czytelnikiem, doskonale Ustatkowanego Gracza znającym i cenionym za merytorykę przekazywanych treści. Już człowieka lubimy.
Radio Szczecin – Giermasz
Giermasz to cotygodniowa audycja poświęcona grom wideo i najnowszym technologiom. Prowadzą ją Andrzej Kutys i znany nam skądinąd Michał Król, a uzupełniają ciekawi goście – Radosław Lis, Agata Hawrylczuk, Łukasz Rabikowski i Jarosław Gowin.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, gdzie możesz posłuchać Giermaszu jeśli akurat nie mieszkasz w Szczecinie, wystarczy że klikniesz w ten link. Tam prowadzący sami pokierują Cię w odpowiednie miejsce.
Polskie Radio Koszalin – Giercownik
Giercownik, prowadzony przez Janusza Lendziona, to audycja dla miłośników gier wideo. Prezentowane są tam nowości ze świata elektronicznej rozrywki, często pomieszane z rozdawnictwem atrakcyjnych nagród. Jeśli słuchasz Polskiego Radia, najpewniej kojarzysz program. Jeśli nie, przynajmniej tę audycję zacznij. Nie zawiedziesz się.
Czwórka – Audycja kulturalna
Poranną audycję kulturalną w Czwórce prowadzi Kamil Jasieński. Podejmuje tam tematy książek, filmu, podróży, ale i gier wideo – ot, chociażby Cyberpunka 2077. Całym ciałem redakcyjnym proponujemy dać programowi szansę, tym bardziej że na antenie niejednokrotnie goszczą interesujący goście, również doskonale w świecie gier obeznani, jak chociażby Przemek Pawełek. Krótko mówiąc, słuchasz Czwórki – słuchasz audycji kulturalnej.
Odwracając jednak na moment wzrok od tych najbardziej rozpoznawalnych stacji i marek, w Internecie pełno jest produkcji niezależnych, nieco mniejszych tak budżetem, jak i możliwościami. Ot, chociażby…
GRM Radio
GRM to internetowa stacja, tworzona specjalnie dla miłośników wirtualnych światów, monitorów i kontrolerów. To swoista przystań dla wtajemniczonych; dla żądnych wypełnienia każdej luki swojego życia grami wideo, choć odnajdą się tu również osoby, które lubią słuchać ścieżek dźwiękowych z różnych gier. Projekt to raczej fanowski, od maniaków dla maniaków, ale stanowiący żywy dowód na to, że z pasji można wykrzesać prawdziwe projekty, skupiające wokół siebie zainteresowanych.
Jeśli chciałbyś również dołączyć do ich grona, kliknij w link i odwiedź oficjalną witrynę stacji, stworzonej przez Daniela Wójcika, Patryka Batko oraz Łukasza Chojnickiego.
RMF Gamemusic
Daleko nie odchodząc od projektów fanowskich, oddolnych, ale już w pełni profesjonalnych, zestawienie kończymy oficjalną internetową stacją radiową portalu Gamemusic – wiesz, tych typów zakochanych w muzyce z gier wideo. Właśnie dla jej miłośników powstała lista przebojów, o notowaniach której często informujemy na naszym oficjalnym, facebookowym profilu. Jeśli tylko lubisz utwory stanowiące tło rozgrywki właściwej, jak również ich zestawienia w notowania list przebojów, nie wahaj się ani chwili. Tym bardziej, że tę audycję możesz słuchać również poprzez aplikację RMF ON.
To oczywiście nie wszystko; podobnych inicjatyw jest cała masa. Przez szacunek do zapału i profesjonalnego podejścia do sprawy musimy wspomnieć o audycji Gramy na Maxa nadającej od blisko 12 lat oraz o audycji hipertekstualnej – Nerdzi w kulturze, której możesz posłuchać w każdy czwartek w internetowym radiu Praga.
Powyższy tekst w największym jednak stopniu skupia się na inicjatywach, za którymi stoi wydawca, znana stacja radiowa, rozpoznawalny prowadzący. Jeśli tylko znasz inne, podobne oraz w pełni oficjalne projekty, o które możemy uzupełnić powyższy tekst – nie wahaj się ani chwili, dając nam znać.