Dark Souls III speedrun

…to doskonały przykład na to, jak zmarnować potencjał gry. Dwie pierwsze części najsłynniejszej serii From Software wyrwały mi przynajmniej dwieście godzin z życiorysu. Najprawdopodobniej Dark Souls III, na które czekam z wypiekami na twarzy od pierwszych zapowiedzi, sprawi że zniknę z powierzchni Ziemi na kolejnych sto. Albo i więcej…

Siłą serii Dark Souls nie jest moim zdaniem niebotyczny poziom trudności, skutecznie odstraszający casualowych graczy, zaś dla równowagi przyciągający niczym magnes osoby gotowe na prawdziwe wyzwania. Jej moc drzemie w mrocznym uniwersum, które swoim rozmachem przytłacza, ale jak rzadko które jest warte dogłębnego poznania. Dlatego nigdy nie mogłem zrozumieć szumu sztucznie wytworzonego wokół speedrunnerów, pokonujących grę w niespełna godzinę. Zjawisko to rozpatruję wyłącznie w kategoriach  marnowania ogromnego potencjału drzemiącego w japońskiej produkcji.

Dark Souls III speedrun

Od pewnego czasu gracze z Kraju Kwitnącej Wiśni mogą cieszyć się najnowszą odsłoną serii. Europejczycy muszą uzbroić się w odrobinę cierpliwości lub ominąć ograniczenia regionalne, kupując grę za pośrednictwem dystrybucji cyfrowej. Nie trzeba było długo czekać, aby w Sieci pojawił się pierwszy Dark Souls III speedrun. Obecny rekord (1 h 56′ i 10 sekund) należy do Koreańczyka. Oczywiście kwestią czasu jest pojawienie się jeszcze lepszych wyników., zapewne zbliżonych do dwóch pierwszych odsłon (poniżej godziny).

Dark Souls III speedrun

Choć z jednej strony gratuluję finezyjnego czasu jej ukończenia, nadal zastanawiam się, po co przebiegać przez grę, która oferuje nawet nie dziesiątki, ale setki godzin doskonałej zabawy? Co więcej, dosyć często zarzuca się twórcom, że wyprodukowany przez nich tytuł da się ukończyć relatywnie szybko, co zazwyczaj postrzegane jest jako wada konkretnej produkcji. Oczywiście wszystko jest kwestią wyboru; wszak nikt nie każe mi stawać w szranki ze speedrunnerami. Tak też zamierzam zrobić, delektując się (o ile można w przypadku gier sygnowanych logotypem Dark Souls użyć tego określenia) każdą minutą produkcji From Software, której premiera na Starym Kontynencie zaplanowana została na 14 kwietnia 2016 roku. Pozostaje tylko chwilę zaczekać.

Autor Adam Ginel

Adam to ustatkowany gracz z krwi i kości. Mąż, ojciec, a także wieloletni miłośnik elektronicznej rozrywki w formie wszelakiej. Gry wideo traktuje jako coś znacznie powyżej zwykłego hobby, wynosząc je ponad inne pasje – muzykę i książkę – dostrzegając jednocześnie, jak wiele mają one wspólnego z innymi sferami jego zainteresowań.