Hip Hop

Kultury hip-hopu i gier wideo może nie zawsze były sobie ponad normę bliskie, aczkolwiek trzeba oficjalnie przyznać, że niektóre z ich elementów mocno mają się ku sobie. Podobnie jak gry nawiązują momentami do wspomnianego gatunku (muzycznie Tony Hawk’s Pro Skater czy seria Grand Theft Auto; kulturowo chociażby Marc Ecko’s Getting Up czy Def Jam Icon), tak i teksty piosenek osadzone w ulicznych klimatach przenikają się wzajemnie. O ile jednak tematem rozważań oraz interesujących felietonów powstałych na przestrzeni lat były gwiazdy zagranicznego formatu, tak nie przypominamy sobie, abyśmy gdziekolwiek czytali o zazębianiu się gamingowej tematyki i rwącego (niegdyś) nurtu nadwiślańskiego hip-hopu.

PŁOMIEŃ 81 – MÓJ DOM

onar_ustatkowanygracz

Cytat widoczny na grafice to tekst autorstwa Marcina Donesza, szerzej znanego fanom jako Onar – współtwórcy Płomienia 81, czyli kultowej grupy powstałej w 1998 roku w Warszawie. Sam zespół przestał wprawdzie istnieć po 10 latach podbijania polskiego półświatka, ale powyższe słowa nawiązujące do grania na konsoli wyryte zostały na zawsze w portfolio rapera.

BILON (HG) – NIECH NIKT

Maciek Bilka to człowiek, którego nie trzeba przedstawiać, będący wręcz synonimem kultury hip-hop w Polsce. Analizy jego oryginalnej postaci nie podejmiemy się w najmniejszym stopniu (możemy nie podołać zważywszy na ilość oparów tetrahydrokannabinolu w powietrzu), aczkolwiek warto podkreślić, że prócz nieustannego zwijania batów, chłopak lubi również pograć. Na czym? Widzisz sam.

OSTR – Nie odejdę stąd

ostr_ustatkowanygracz

Nagród jakie otrzymał Adam Ostrowski nie zliczy chyba nikt (z nim samym włącznie). Jest to chodzące ucieleśnienie króla Midasa – czegokolwiek typ nie tknie, z miejsca zamienia się w złoto. Adam jest ojcem dwóch synów, z którymi bankowo będzie spędzał czas grając na konsoli Microsoftu w Pro Evolution Soccer. Tymczasem życzymy chłopakowi powrotu do zdrowia – wszak rekonstrukcja płuca to nie w kij dmuchał operacja.

PEZET – Co mam powiedzieć

pezet_ustatkowanygracz

A któż to? Oto Janek Kapliński. Ale nie oszukujmy się. Świat i tak zna go jako Pezeta – człowieka o wielu talentach, nominowanego do Fryderyków przedsiębiorcę i właściciela kilku dobrze prosperujących marek. Czy cytat z piosenki jego autorstwa jest prawdą? Ciężko powiedzieć, ale jeśli kibel przekłada się na takie prosperity, z chęcią sami cofniemy się do podstawówki.

VETO – Czas leci

VETO_ustatkowanygracz

Całe szczęście, że Ustatkowany Gracz to strona dedykowana osobom dojrzałym. Nie wszyscy bowiem mogą pochwalić się dorosłym audytorium, któremu nie obce są lata 90., w jakich z powodzeniem słuchało się grupy VETO. Obecnie jej teksty są jak pierwsze PlayStation – zostało zastąpione nowszymi modelami, ale po wsze czasy tkwić będzie w sercach zainteresowanych, bowiem tworzyło podwaliny pod obecne dokonania. A swoją drogą, pamiętasz V-Rally?

SOKÓŁ (WWO) – Uważaj jak tańczysz

sokół_ustatkowanygracz

Człowieka na zdjęciu przedstawiać nie musimy – to pewne bez względu na to, któremu pokoleniu nie pokazalibyśmy tego zdjęcia. Sokół – doskonały narrator, storyteller, posiadający wyjątkową barwę głosu i praprawnuk Wyspiańskiego to żywy dowód na to, że można dojść do osobistego i materialnego sukcesu bez względu na okoliczności – również te wyjątkowe.

Powyższy cytat jest jednak jednym z wielu (ale chyba najbardziej obrazującym styl Wojtka, pełen różnorakich metafor), bowiem raper nigdy nie stronił od nawiązań do konsol Nintendo, czy też do “przypadkowego” ukazania fragmentu rozgrywki w jednym ze swoich teledysków (via seria Fight Night).

Zarówno zdjęcie tytułowe, jak i poszczególne grafiki wykorzystane w tekście pochodzą ze stron pod nie podlinkowanych, którym serdecznie dziękujemy za ich udostępnienie.

Autor Mateusz Czerwiński

Mateusz jest człowiekiem niebojącym się nowych wyzwań, bez względu na formę, jaką te przyjmują. Propaguje gry wideo gdzie tylko i w jaki sposób może (zarówno na łamach prasy drukowanej, w internecie oraz w telewizji), bowiem uznaje je za krewną sztuki audiowizualnej. Jest jednocześnie ustatkowanym graczem i ojcem kolekcjonującym doświadczenie z różnych dziedzin życia. Kocha gry narracyjne, pamięta czasy NES-a.