Square Enix wreszcie wydaje klasyczny tytuł!

Podczas streamu Nintendo Direct z okazji E3, ujawniono nową-starą grę Square Enix. To jeden z tych newsów, który Ciebie może specjalnie nie ruszać. Niżej podpisanego za to jak najbardziej, bo dotyczy jednej z gier z jego absolutnego Top 10.

Mowa o Seiken Densetsu 3, trzeciej części kultowej serii action jRPG spod znaku Mana, wydanej na Super Famicoma w 1995 roku. O grze było całkiem głośno i ówczesny Squaresoft dość radośnie ją promował i zapowiadał, że trafi do Stanów… Ostatecznie jednak zachodni gracze musieli obejść się smakiem. Powodem były głównie problemy techniczne i zmieniający się rynek. Gra miała kilka dużych błędów, które utrudniałyby i wydłużyłyby proces lokalizacji. Na to z kolei nie za bardzo było stać Squaresoft. W końcu za rogiem czaiły się Sega Saturn i PlayStation, więc nikt nie widział sensu w ładowaniu pieniędzy w starzejącego się SNES-a.

Square wygrzebuje i odnawia klasyka

Seiken Densetsu 3 łączyło jRPG-owe klimaty z prostą, opartą na dwóch przyciskach walką w stylu hack’n’slasha. Gra opowiadała historię sześciu śmiałków, spośród których układasz trzyosobową drużynę. Nieliniowa historia skupiała się na trzech głównych wątkach, których pełne poznanie wymagało przynajmniej dwóch pełnych przejść. Motyw ten może kojarzyć Ci się z ubiegłorocznym hitem Square Enix, Octopath Traveler (który właśnie ukazał się na PC – recenzja niebawem!). By zagrać w klasyk, trzeba było sięgnąć po emulację i fanowskie tłumaczenie Neilla Corletta. Aż do dziś.

Secret of Mana, druga część sagi, otrzymała niedawno pełnoprawny, trójwymiarowy remake. Seiken Densetsu 3 ukaże się u nas jako Trials of Mana. W Twoje ręce wpadną dwie wersje produkcji. Oryginalna gra z 1996 roku jest częścią kompilacji Collection of Mana dostępnej na Nintendo Switch. Ta ukazała się dosłowni parę godzin temu w USA i Europie. Produkcja doczeka się też totalnego remake’u w trzech wymiarach, który ma zaplanowaną premierę na – jakżeby inaczej – Wiosnę 2020. Gra ukaże się na Switch, PS4, Xbox One oraz na PC.

Niżej podpisany jara się jak dziki.

Autor Jacek Wandzel

Dawniej student projektowania gier na Uniwersytecie Śląskim w Sosnowcu, przez chwilę nawet doktorant. Kurator gier wideo katowickiego festiwalu Ars Independent. Wierny fan Hideo Kojimy, Chrisa Avellone'a, Yoko Taro i Shigesato Itoiego. Podobno napisał kiedyś tekst, który miał mniej niż 13 000 słów, ale plotka ta pozostaje niepotwierdzona. Ustatkowany Gracz. Z twarzy.