Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Jak się okazuje Stowarzyszenie Polskie Gry, w skład którego wchodzą 11 bit studios, Artifex Mundi, Bloober Team, CD Projekt, CI Games, Flying Wild Hog, Fuero Games, People Can Fly, Techland, The Farm 51 i Vivid Games, a któremu szefuje wspomniany we wstępie Adam Kiciński otrzymało pozytywną rekomendację swojego programu GameINN i jest coraz bliżej pozyskania niemałych funduszy państwowych od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Jak doskonale wiesz, polska branża gier wideo rozrasta się w sposób logarytmiczny, nieustannie nie tylko się rozwijając, ale również zatrudniając prawdziwych specjalistów o relatywnie wąskich specjalizacjach. Właśnie dzięki temu jest o krok od uzyskania publicznego zastrzyku finansowego, który może jednak przeznaczyć w całości jedynie na badania i rozwój, a nie na produkcję gier czy na bieżącą działalność. Zielone światło w tym zakresie to prawdziwy przełom, bowiem dotychczas producenci gier przegrywali rywalizację o dotacje z innymi przedsiębiorcami, zaś konstrukcja tym podobnych programów wsparcia nie przewidywała finansowania tak specyficznej branży jak gry komputerowe.

Pozostaje zatem trzymać kciuki za negocjacje prowadzone z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, które mają na celu ustalić zakres programu oraz konkretne kwoty otrzymanego wsparcia.

Autor Mateusz Czerwiński

Mateusz jest człowiekiem niebojącym się nowych wyzwań, bez względu na formę, jaką te przyjmują. Propaguje gry wideo gdzie tylko i w jaki sposób może (zarówno na łamach prasy drukowanej, w internecie oraz w telewizji), bowiem uznaje je za krewną sztuki audiowizualnej. Jest jednocześnie ustatkowanym graczem i ojcem kolekcjonującym doświadczenie z różnych dziedzin życia. Kocha gry narracyjne, pamięta czasy NES-a.