Nikt z nas nie potrafi przejść obojętnie obok ludzkiego cierpienia, tym bardziej uwydatnionego na wojnie, bez względu na płeć, orientację seksualną czy przynależność etniczną. To samo dotyczy wieku.

I chociaż w tym przypadku daje znać o sobie również dziecięce postrzeganie świata, znaczone zabawą w najgorszych choćby warunkach bytowych, psychika dzieci których dotykają konflikty wojenne jest niszczona nieodwracalnie. Polska gra This War of Mine z podtytułem The Little Ones zmierzająca na konsole PlayStation 4 i Xbox One (premiera będzie miała miejsce 29 stycznia 2016 roku) dobitnie ukaże konflikt wojenny z tej właśnie perspektywy.

Już teraz wiadomo, że podejmowana w niej tematyka będzie dedykowana osobom dojrzałym, również emocjonalnie. Bo chyba nie powiesz, że krew, wojenna pożoga, brak jakichkolwiek perspektyw, ranne osoby i… niedostrzegające ogromu problemu dzieciaki nie przemówią do ogółu odbiorców. Chociaż “niedostrzegające” to zbyt duże uproszczenie – patrzące na całość z innej, zdecydowanie bardziej niewinnej perspektywy, która zahacza w dużej mierze o obojętność, ich niewinny płacz, chęć przytulenia bliskiej osoby, która leży owinięta brudnym bandażem czekając na śmierć… Takie przedstawienie sytuacji znacznie lepiej oddaje wcześniejszą symplifikację.

Pozostaje nam zatem wyczekiwać nadejścia zimy, śniegu, szaroburego marazmu, bowiem właśnie w takiej atmosferze osadzona będzie zapowiadana gra. Utożsamienie się zatem z głównymi bohaterami nadchodzącego dramatu będzie tym bardziej uproszczone…

Autor Mateusz Czerwiński

Mateusz jest człowiekiem niebojącym się nowych wyzwań, bez względu na formę, jaką te przyjmują. Propaguje gry wideo gdzie tylko i w jaki sposób może (zarówno na łamach prasy drukowanej, w internecie oraz w telewizji), bowiem uznaje je za krewną sztuki audiowizualnej. Jest jednocześnie ustatkowanym graczem i ojcem kolekcjonującym doświadczenie z różnych dziedzin życia. Kocha gry narracyjne, pamięta czasy NES-a.