Ekspresłówka recenzja

Dobra gra towarzyska na imprezę musi mieć, według mnie, dwie cechy: przystępne zasady i prostą rozgrywkę. Jeśli je ma, świetna zabawa jest niemalże gwarantowana. Ekspresłówka, wydane przez Rebel, nie dość, że posiadają obie wyżej wymienione, to oferują coś więcej.

Jak grać w Ekspresłówka?

Gra stworzona przez Advance Games przypomina kultowe „Państwa, miasta”, przy czym rozgrywka jest dużo bardziej emocjonująca i dynamiczna. Zasady są banalnie proste. Ze stosu kart kolejni gracze odkrywają tę na samej górze, a następnie kładą ją tak, aby wszyscy widzieli umieszczone na niej trzy litery. Każda z nich ma inny kolor, a jeden pasuje do kategorii, która jest widoczna po zabraniu karty z literami. Zabawa polega na jak najszybszym podaniu słowa należącego do wskazanej kategorii. Ten, kto zrobi to pierwszy zgarnia kartę i tym samym zdobywa punkt. Gra toczy się do wyczerpania kart, a następnie sprawdzeniu, kto zdobył najwięcej punktów i wygrał.

Kup Ekspresłówka w sklepie Rebel

Dostępnych jest dziesięć kategorii: imię, jedzenie, miasto, państwo, przedmiot, roślina, serial/film, słynna osoba, zawód i zwierzę. Tym sposobem tworzy się niezliczona wręcz liczba kombinacji, co z kolei gwarantuje doskonałą zabawę przez wiele godzin lub imprez bez obawy, że hasła się „oklepią”. Tu pojawia się też wspomniana przeze mnie wartość dodana, poza przystępnymi zasadami i prostą rozgrywką. Chodzi o walor edukacyjny. Choć twórcy rekomendują Ekspresłówka graczom minimum 6-letnim, do stołu śmiało możesz zaprosić młodsze dzieciaki, „wyłączając” jednak zasadę „kto pierwszy, ten lepszy”. Po prostu odkrywasz kartę, prosisz dziecko o dopasowanie koloru litery do kategorii, a następnie podanie prawidłowego słowa, a nawet kilku słów. Nauka przez zabawę jest bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku najmłodszych, za co Ekspresłówka zgarniają dodatkowego plusa.

Co jeszcze oferują Ekspresłówka?

Jakie jeszcze zalety kryją się w niewielkich rozmiarów metalowym pudełku? Co najmniej dwie. Po pierwsze, Ekspresłówka gwarantują doskonałą zabawę na właściwie każdym rodzaju imprezy. Rodzinny zlot? Proszę bardzo! Sprawdźcie, kto z krewnych jest najszybszy. Domówka z alkoholem? Jak najbardziej! Zabawa nabierze rumieńców wraz z twarzami graczy, którzy po każdej rundzie strzelą „głębszego”. Ósme urodziny córki? Zapewniam: goście będą mieli ubaw po pachy! Drugą zaletą jest niewielka powierzchnia potrzebna do gry. Dzięki temu Ekspresłówka doskonale sprawdzą się nie tylko w domu, ale także w trakcie długiej podróży pociągiem, czy pod namiotem.

Słowa uznania należą się również za jakość wykonania. Ekspresłówka zamknięto w eleganckiej, metalowej puszce, którą bez problemu zmieścisz w kieszeni. Wymusiło to jednak stworzenie dość cienkich kart, co z kolei stwarza zagrożenie, że te mogą ulec nie tyle podarciu, co pognieceniu, szczególnie przez młodszych graczy. Jednak jak mówi stare indiańskie powiedzenie: coś za coś.

Dla kogo Ekspresłówka?

Dla każdego. Tak dosłownie. Za niecałe cztery, rekomendowane przez wydawcę, „dyszki” dostajesz grę niemalże idealną zarówno na urozmaicenie wieczoru z drugą połówką, jak i udaną imprezę. Gdy dorzucisz do tego edukację przez zabawę dla najmłodszych okazuje się, że Ekspresłówka powinny trafić pod strzechę nie tylko fanów gier towarzyskich i planszowych. Osobiście polecę ją wychowawczyni mojej córki w przedszkolu. Tobie też polecam – nie pożałujesz!

Ekspresłówka:

Liczba graczy: 2 – 8 osób
Wiek: od 6 lat
Czas gry: ok. 10 minut
Waga: ok. 0.250 kg

Zawartość pudełka:

  • 60 okrągłych kart
  • karta wyjaśniająca kategorie
  • instrukcja

Kup Ekspresłówka w sklepie Rebel

Egzemplarz do recenzji dostarczyło wydawnictwo Rebel

Autor Adam Ginel

Adam to ustatkowany gracz z krwi i kości. Mąż, ojciec, a także wieloletni miłośnik elektronicznej rozrywki w formie wszelakiej. Gry wideo traktuje jako coś znacznie powyżej zwykłego hobby, wynosząc je ponad inne pasje – muzykę i książkę – dostrzegając jednocześnie, jak wiele mają one wspólnego z innymi sferami jego zainteresowań.