Gry dla najmłodszych

Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób zabić nudę, wkradającą się do pokoju Twojej latorośli pozwól, że wyjdziemy z pomysłem naprzeciw. A w zasadzie z dwoma pomysłami. Razem z nami rzuć okiem na polskie produkcje dedykowane najmłodszym. Co więcej, produkcje w pełni angażujące najmłodszych i zawierające niezliczone walory edukacyjne!

Pierwszą z nich jest gra autorstwa młodego studia z Trójmiasta (TooTTooT), która zamiast izolować dziecko od rzeczywistości, pozwala na wspólną zabawę z opiekunem. Zasady gry są proste jak drut – rodzic czyta bądź wymyśla zagadki dotyczące pór roku, a dziecko znajduje na nie odpowiedź. Na rozgrywkę składają się 102 interaktywne łamigłówki o porach roku, ponad 200 zagwozdek tekstowych do wspólnej zabawy z dzieckiem oraz 12 śmiesznych historyjek z polskim lektorem.

Co jednak najbardziej istotne, gra “Zagadki” zaprojektowana została dla dzieci od 3 do 5 lat, więc jest w pełni dostosowana do rączek małych odbiorców. W projekt zaangażowani byli ponadto logopeda, polonistka, dzieciaki samych jej twórców oraz znajome przedszkolaki! W wyniku takiej kooperacji powstała pozycja, która nie tylko śmieszy i uczy, ale przede wszystkim integruje rodziców z dzieckiem. Aha, i nie uświadczysz w niej reklam.

Co istotne, jeśli chciałbyś otrzymać w pełni darmowy kod na grę, wystarczy że klikniesz w ten link, a autorzy produkcji z miłą chęcią wyślą Ci go na maila!

Scottie Go dla najmłodszych

Drugą z pozycji, która co najmniej zwróciła naszą uwagę jest gra do nauki programowania dla najmłodszych o nazwie Scottie Go!. Z tego co nam wiadomo, jako jedyna łączy kartonowe klocki do pisania kodu z darmową aplikacją na platformy mobilne. Celem jest zachęcenie dzieci poprzez zabawę do rozpoczęcia pierwszej programistycznej przygody, jak również zaszczepienie w nich umiejętności logicznego myślenia oraz rozwinięcie intuicji algorytmicznej.

Zadaniem dziecka jest pomóc kosmicie ukończyć różnorodne misje, co może zrobić sterując robotem przy pomocy ułożonych z klocków programów. Następnie za pomocą aplikacji gracz skanuje napisany przez siebie program, wykonując jego zdjęcie lub rejestrując wideo. Po zeskanowaniu programu, Scottie wykona go w aplikacji mobilnej linijka po linijce, a Twoje dziecko (gra dedykowana jest dla pociech w wieku minimum 6 lat) będzie mogło się przekonać, czy problem został prawidłowo rozwiązany.

Opisywana produkcja autorstwa poznańskich naukowców, może być wykorzystywana jako podstawowe narzędzie do wprowadzania i nauki programowania. W wersji edukacyjnej gra jest zgodna podstawą programową w polskich szkołach, zawiera 91 zadań, dodatkowe materiały dla nauczycieli oraz dostęp do specjalnego konta „Nauczyciel”, zaś sama składa się z pudełka ze 179 kartonowymi klockami i darmowej aplikacji dla urządzeń mobilnych – smartfonów / tabletów (Android, iOS) oraz komputerów PC (Windows).


Całym ustatkowanym zespołem cieszymy się, że powstają gry takie jak wyżej opisane. Oczywiście sami jesteśmy podekscytowani jak (nomen-omen) dzieci widząc pierwszą zapowiedź The Last of Us: Part II; wciąż przechodzą nas ciarki kiedy podłączamy nowo zakupioną konsolę pod telewizor. Ale wiedząc jak wiele produkcji dzieciom niededykowanych co dnia sprzedawanych jest na pniu, tym podobne inicjatywy cieszą nas przeogromnie. I są ważne z czysto dydaktycznego punktu widzenia.

Autor Mateusz Czerwiński

Mateusz jest człowiekiem niebojącym się nowych wyzwań, bez względu na formę, jaką te przyjmują. Propaguje gry wideo gdzie tylko i w jaki sposób może (zarówno na łamach prasy drukowanej, w internecie oraz w telewizji), bowiem uznaje je za krewną sztuki audiowizualnej. Jest jednocześnie ustatkowanym graczem i ojcem kolekcjonującym doświadczenie z różnych dziedzin życia. Kocha gry narracyjne, pamięta czasy NES-a.