dziecko

Według raportu opublikowanego przez SquareTrade – dostawcy kompleksowego planu ochrony sprzętu elektronicznego – polscy rodzice wydali w ciągu ostatnich pięciu lat ponad 760 milionów złotych na naprawę i wymianę urządzeń mobilnych zniszczonych przez dzieci. Tylko w ostatnim roku trupem padło 2,9 miliona smartfonów, tabletów i laptopów.

Już ponad 90% polskich nastolatków w przedziale wiekowym od 13 do 17 lat posiada urządzenie mobilne. Jak się okazuje, ta niezwykle wyposażona grupa jest też tą najbardziej nieuważną. 51% ankietowanych małolatów przyznała, że w zeszłym roku zdarzyło się im zepsuć posiadany sprzęt. Najczęstszym powodem usterki (48%) jest klasyczne upuszczenie hardware’u na glebę. Następne w kolejce są zalanie (21%), strącenie ze stołu (8%) oraz upuszczenie czegoś na urządzenie (7%). Młodzież ta spędza ze swoimi “zabawkami” około 3 godzin dziennie. Niezwykle ciekawą informacją jest posiadanie smartfona, tabletu lub laptopa przez 26% dzieciaczków w przedziale wiekowym od 1 do 5 lat. W 40% polskich rodzin dziecko zniszczyło sprzęt, przy czym 65% takich sytuacji miała miejsce w domu, 17% na zewnątrz, a 12% w szkole.

Z perspektywy Europy liczby te są wręcz przytłaczające. Dzieciaki na Starym Kontynencie rozwaliły 41,2 miliona urządzeń mobilnych, a ich wymiana bądź naprawa kosztowała w sumie… ponad 7,2 miliarda euro!

“A czy Twojemu dziecku zdarzyło się już rozwalić jakieś urządzenie mobilne?” – to pytanie zadaliśmy kilku osobom znanym z okołogrowego półświatka:

“Potwierdzam. Młody pogryzł mi pada (nadgryzł gałkę). Upadek sprzętu na glebę również został w jego wykonaniu zaliczony. Jeśli zaś chodzi o upuszczenie… Tak, upuszczenie pupy dziecka na pada było przerabiane” – Łukasz Leśniewski, redaktor gry.onet.pl

“Nie, moje dzieciaki (choć) grają regularnie, w sumie dziwne, ale nigdy niczego nie popsuły. Za to ja, owszem. Jedno zniszczyłem.” – Robert Łapiński, organizator Pixel Heaven

“Staromodnie wpajam moim dzieciakom szacunek do sprzętów i na szczęście do tej pory nie było większych incydentów. Oprócz jednego zgubionego smartfona przez starszą córkę strat nie ponieśliśmy. Z drugiej strony, liczba moich znajomych mających pozbijane szybki w iPhone’ach jest całkiem niemała, tak więc psucie nie jest tylko domeną nieletnich” – Paweł Kozierkiewicz, GAMER.mag

Źródła danych:
Metodologia: Badanie Europejskich Rodziców SquareTrade zostało opracowane i przeanalizowane przez Honest Data, Inc. Odpowiedzi zostały zebrane przez Qualtrics, Inc. we wrześniu i październiku 2015 r. od ponad 5 000 osób. Dodatkowe źródła danych: Eurostat i PORDATA, gospodarstwa domowe w Europie, uaktualnione w czerwcu 2015 roku oraz Badania Demograficzne Struktury Gospodarstw Domowych w Nowej Europie opublikowane w sierpniu 2011 r.

Autor Adam Ginel

Adam to ustatkowany gracz z krwi i kości. Mąż, ojciec, a także wieloletni miłośnik elektronicznej rozrywki w formie wszelakiej. Gry wideo traktuje jako coś znacznie powyżej zwykłego hobby, wynosząc je ponad inne pasje – muzykę i książkę – dostrzegając jednocześnie, jak wiele mają one wspólnego z innymi sferami jego zainteresowań.